Zabytki oraz atrakcje turystyczne Chełmna i okolic. Nieco dziś zapomniane Chełmno to jedno z najstarszych miast w północnej Polsce i stolica ziemi chełmińskiej. To właśnie ziemię chełmińską otrzymali w dzierżawę Krzyżacy. W latach 1230-1250 Chełmno było głównym miastem zakonu krzyżackiego. Do dziś zachował się średniowieczny układ urbanistyczny miasta, mury obronne, sześć gotyckich kościołów, wiele kamienic oraz gotycko-renesansowy ratusz pośrodku obszernego rynku. W Chełmnie można spacerować po starówce, podziwiać świetnie zachowane zabytki, zwiedzić muzeum w ratuszu, zobaczyć park miniatur zamków krzyżackich. Można również ruszyć na okoliczne szlaki turystyczne i dotrzeć do Góry Św. Wawrzyńca w okolicach wsi Kałdus, gdzie pierwotnie znajdował się gród chełmiński zbudowany w XI wieku przez Piastów.
Do Chełmna wybraliśmy się na październikowy weekend. Pogoda nam się trafiła dość dobra - było ciepło i nie padał deszcz. Popołudniu w niedzielę wyszło przepiękne słońce. Idealne warunki do zrobienia kilku zdjęć - warto było czekać na takie "okno pogodowe" :-)
Gotycki Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie został zbudowany w latach 1280-1320. W kościele są przechowywane relikwie św.Walentego. Przy odrobinie szczęścia może się Wam udać wejść na wieżę aby podziwiać miasto z tarasu widokowego.
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Barokowe wnętrze gotyckiego Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie.
Na tej fotografii widać bardzo dużo chełmińskich zabytków: kilka gotyckich kościołów, kamienice starego miasta, rynek, ratusz i akademię.
Muzeum Ziemi Chełmińskiej mieści się w zabytkowym ratuszu na rynku w Chełmnie.
Klasztor Siostr Milosierdzia w Chelmnie
Zespół klasztorny Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo (Szarytki) w Chełmnie znajduje się w północno-zachodnim narożniku Starego Miasta.
Gotycki Kościół Ducha Świętego w Chełmnie zbudowany z cegły w latach 1280-1290 jako kościół szpitalny.
Akademia Chełmińska przy ul. Szkolnej 6 to szkoła akademicka, która powstała w 1386 r. Prawdopodobnie to właśnie tu uczył się Mikołaj Kopernik zanim wyjechał na uniwersytet do Krakowa.
Kościół św. Jakuba i św. Mikołaja
Kościół (Gimnazjalny) pod wezwaniem św. Jakuba i św. Mikołaja w Chełmnie (dawny kościół franciszkański). Gotycki kościół zbudowany z cegły w XIII i XIV wieku.
Spacer po zachodzie słońca po starówce chełmińskiej to ciekawy pomysł na miłe spędzenie wieczoru. Miasto ma swój klimat - ulice i zabytki są bardzo ładnie oświetlone.
Grodzisko Kałdus i Góra Św. Wawrzyńca
Góra Świętego Wawrzyńca to pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzisku około 4 km na południe od Chełmna w okolicach wsi Kałdus.
Spojrzenie z góry na most przez Wisłę na drodze numer 91.
Na zdjęciu droga nr 91 z Gdańska do Łodzi i most nad Wisłą w Chełmnie.
Znajdź apartament na wakacje
Zobacz inne galerie: