Iława to miasto w północnej Polsce położone nad Jeziorakiem na Pojezierzu Iławskim. Jeziorak ma prawie 30 kilometrów długości i jest najdłuższym jeziorem w Polsce. Iława dzięki swojemu położeniu ma olbrzymi potencjał turystyczny. Są tu hotele, apartamenty, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, parki, deptaki, ścieżki rowerowe, plaże, mariny, port... można tu wynająć żaglówkę, łódkę, kajak, rower wodny, houseboata lub motorówkę i ruszyć na rejs po jeziorach lub kanałami dopłynąć do Ostródy i dalej Kanałem Elbląskim do Elbląga lub nawet do Bałtyku. Zapraszam do oglądania zdjęć z drona wykonanych podczas letniego weekendu w Iławie.
Moje zdjęcia są dostępne w dwóch formach. Fotografie możesz kupić jako pliki cyfrowe, idealne do wykorzystania w kalendarzach, reklamach, fototapetach, gazetach, czasopismach, na gadżetach reklamowych, pocztówkach, pamiątkach lub stronach internetowych. Jest to świetna opcja dla tych, którzy potrzebują wyjątkowych zdjęć do swoich projektów promocyjnych czy wydawniczych.
Drugą możliwością jest zamówienie wydruków na papierze lub płótnie. Te eleganckie wydruki mogą stanowić wyjątkową dekorację Twojego domu, biura czy obiektu turystycznego, dodając im niepowtarzalnego charakteru. To także doskonały pomysł na prezent, który wyróżnia się oryginalnością.
Zwiedzanie Iławy rozpoczęliśmy od wieczornego lotu i podziwiania miasta z góry.
Na zdjęciu widać Stare Miasto w Iławie, a raczej miejsce gdzie kiedyś było. Iławska starówka została prawie całkowicie zniszczona przez wyzwolicieli ze wschodu w 1945 roku. Do dziś zachowały się jedynie: kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ratusz, neoklasycystyczna hala miejska z 1916 roku (obecnie kino-teatr), fragmenty gotyckich murów miejskich, fontanny... Są tam również powojenne zabytki: rynek z pięknymi PRL-owskimi kamieniczkami :-) czyli klasyczne bloki z wielkiej płyty z lat 60 i 70 XX wieku.
Na brzegu Jezioraka są mariny, hotele, restauracje i apartamentowce. Można tu zacumować, przenocować i smacznie zjeść.
Kościół Przemienienia Pańskiego
Gotycki Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie został wybudowany w XIV wieku. Renesansową wieżę dobudowano w 1550 roku. Według legendy pod kościołem jest tunel, którym można przedostać się do zamku w Szymbarku.
Jeden z nielicznych zabytkowych budynków, który ocalał z wojennej pożogi to neobarokowy ratusz z 1912 roku. Obecnie w tym pięknym różowym budynku mieści się Urząd Miasta.
Widok z góry na centrum Iławy - port, mariny, hotele oraz apartamentowce na brzegu Jezioraka.
Zabytki w Iławie: czerwony kościół, ratusz, kino-teatr, dworzec kolejowy, gimnazjum im. Mikołaja Kopernika, budynek sanepidu, wieże ciśnień, stajnia-wozownia, mury miejskie.
Widok z góry na rynek Starego Miasta i okoliczne (już klasyczne) budynki z wielkiej płyty z XX wieku. Szkoda, że zabrakło woli, pomysłu i determinacji na odbudowę według pierwowzoru... bo mogło być tak pięknie...
Jak można przeczytać na stronie Portu śródlądowego w Iławie to wybudowany w 2015 roku port jest najnowocześniejszym obiektem tego typu na Warmii i Mazurach. Mogą tu cumować: jachty turystyczne, statki wycieczkowe a nawet statki towarowe.
Lubię takie zaglądanie pionowo w dół... można się pobawić się jak układanką :-)
Zabytkowy neogotycki budynek dworca z 1900 roku przy ulicy Dworcowej w Iławie. Warto wejść do środka aby zobaczyć wyjątkowe wnętrze, witraże i freski przedstawiające motywy roślinne oraz herby miast.
Amfiteatr im. Louisa Armstronga
Amfiteatr im. Louisa Armstronga z 2010 roku nad brzegiem Małego Jezioraka w Iławie. Widownia może pomieścić dwa i pół tysiąca widzów. W tym miejscu co roku w sierpniu odbywa się Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka”.
Widok na Jeziorak i "dziką" plażę. Jeziorak robi wrażenie! To wielkie jezioro o bardzo ciekawej linii brzegowej. Trzeba tu wybrać się na rejs!
Mariny z góry wyglądają niesamowicie - lubię takie widoki z dużą ilością detali :-)
Dworzec, tory, perony i okolice
W Iławie byłem wiele razy ale zawsze tylko na chwilę w trakcie podróży pociągiem z Trójmiasta do Warszawy lub dalej na południe Polski. Teraz już wiem, że warto zatrzymać się tu na dłużej.
Wychodząc z budynku dworca trafiamy na Plac Iławskich Kolejarzy gdzie można zobaczyć: Pomnik Kolejarzy, lokomotywę parową TKt48-53 z 1951 roku oraz podświetlaną fontannę z żaglem.
Odrestaurowana lokomotywa parowa TKt48-53 z 1951 roku to główna atrakcja (zwłaszcza dla dzieci) na placu przed dworcem w Iławie.
Centrum sportu w Iławie: Stadion Miejski, Centrum Turystyczno-Rekreacyjne z basenami, saunami, siłownią, kręgielnią, gabinetem masażu i grotą solną oraz lodowisko i skatepark.
Jezioro Iławskie to płytkie i dość rozległe jezioro, przez które przepływa rzeka Iławka.
Letni wieczór w Iławie to idealny czas lot i podziwianie miasta z góry - brak wiatru, na jeziorze prawie nie ma fali, delikatne promienie zachodzącego słońca rozświetlają budynki w mieście...
Znajdź apartament na wakacje
Zobacz inne galerie: