Kiedy mówimy Malbork - myślimy Zamek Krzyżacki. I nic dziwnego bo ta gigantyczna średniowieczna forteca to najbardziej oblegana atrakcja turystyczna całego regionu! Ale w Malborku są jeszcze inne ciekawe zabytki, niektóre nawet ze średniowiecza: Ratusz Staromiejski, Kościół św. Jana Chrzciciela, mury obronne, Szpital Jerozolimski, bramy św. Ducha (Garncarska) i Mariacka (Sztumska). Można tu również cofnąć się w czasie o miliony lat i w Dinoparku zobaczyć naturalnych rozmiarów ruchome dinozaury. Nogat przepływający przez miasto daje możliwość uprawiania turystyki i sportów wodnych.
Zdjęcia z tej strony możesz kupić w formie pliku cyfrowego, który doskonale sprawdzi się w różnorodnych projektach - od kalendarzy i reklam po fototapety, gazety, czasopisma, pamiątki i strony internetowe. To wszechstronne rozwiązanie dla firm oraz osób prywatnych poszukujących estetycznych i profesjonalnych zdjęć.
Drugą opcją są wydruki na papierze lub płótnie, które możesz zamówić, by ozdobić swoje wnętrze. Taki wydruk to również świetny pomysł na oryginalny i elegancki prezent, który na długo zapadnie w pamięć.
Do Malborka można dojechać samochodem, pociągiem, autobusem lub można dopłynąć np. jachtem. Na północ od centrum miasta na prawym brzegu Nogatu jest dosyć spora przystań jachtowa. Więcej informacji na temat rejsu po Nogacie można zobaczyć w galerii: Pętla Żuławska.
Krzyżacki zamek w Malborku jest położony na prawym brzegu Nogatu. Rzeka ma tu ponad sto metrów szerokości.
Wielkość zamku i jego strategiczne położenie dobrze widać góry. Ale uwaga bo Malbork leży w strefie MCTR (wojskowa strefa kontrolowana lotniska) i aby podziwiać miasto z lotu ptaka to należy poprosić o pozwolenie na lot. Wystarczy zadzwonić na wieżę lotniska Malbork-Krasnołęka i zapytać - wojsko zazwyczaj nie robi problemów.
Stare Miasto w Malborku spłonęło na początku XX wieku. W trakcie II Wojny Światowej miasto zostało zburzone w 80%. Po wojnie cegły ze malborskiej starówki zostały użyte do odbudowy Warszawy. Obecnie w miejscu Starego Miasta jest osiedle czteropiętrowych bloków, a z gotyckich zabytków, które pozostały do dzisiejszych czasów możemy jeszcze zobaczyć: kościół farny, ratusz, fragmenty murów obronnych oraz dwie bramy miejskie.
Muzeum Zamkowe w Malborku mieści się w zamku krzyżackim. W muzeum zgromadzono ponad 40 tysięcy eksponatów: militaria, rzeźby, obrazy, ceramika, rzemiosło artystyczne oraz pokaźną kolekcję bursztynów.
Panorama miasta z widokiem na Śródmieście, Szkołę Podstawowa nr 9, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 oraz cukrownię.
Zabytkowy kościół św. Jana Chrzciciela
Gotycki Kościół św. Jana Chrzciciela z drugiej połowy XIV wieku. W świątyni można zobaczyć kilka gotyckich dzieł sztuki: chrzcielnicę z XIV wieku, krucyfiks z XV wieku, kamienną figurę świętej Elżbiety Turyńskiej oraz figurę świętego Jana Ewangelisty.
Zamek krzyżacki w Malborku (Ordensburg Marienburg) został wybudowany przez zakon krzyżacki. Jego budowa trwała od 1280 r. do połowy XV wieku. W 1309 roku wielki mistrz Zakonu Siegfried von Feuchtwangen przeniósł tu swój urząd i Malbork stał się stolicą państwa zakonnego i siedzibą władz Prus Zakonnych. W 1997 zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Malbork nocą - widok na Most imienia Świętego Wojciecha i zamek z przystani U Flisaka.
Z Malborka popłynęliśmy Nogatem na południe. Po kilkunastu minutach zniknęły miejskie zabudowania i mogliśmy podziwiać naturalne krajobrazy oraz niesamowite chmury na niebie.
Znajdź apartament na wakacje
Zobacz inne galerie: